کارگاه آموزشی آشنایی با کانی شناسی رسی به روش XRD ، هشتم اسفند 94 برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با کانی شناسی رسی به روش XRD ، هشتم اسفند 94 برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با کانی شناسی رسی به روش XRD توسط موسسه آزما فناور پژوهان وندا، با حمایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، هشتم اسفند 94 در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.
تاريخ: 8/12/1394
کد خبر: 63
بازدید 1210

کارگاه آموزشی آشنایی با کانی­ شناسی رسی به روش XRD توسط موسسه آزما فناور پژوهان وندا، با حمایت شبکه آزمایشگاهی فناوری­‌های راهبردی، هشتم اسفند 94 در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

این کارگاه آموزشی 8 ساعته، در راستای بالا بردن دانش کار با دستگاه­‌های آزمایشگاهی برای دانشجویان، محققین و علاقه‌مندان به این حوزه و به تبع آن بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی به مشتریان و تسریع در امور آنها برگزار شد.  

XRD دستگاهی است برای اندازه­‌گیری فواصل صفحات اتمی یا به عبارتی شناسایی ساختمان مواد، که نتیجه آن تعیین نام کانی یا کانی­‌های تشکیل دهنده نمونه است.

گفتنی است؛ شناسایی کانی‌ها یکی از راه‌های شناخت بهتر خصوصیات خاک است، بسیاری از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک تحت تأثیر نوع و مقدار کانی­‌ها، خصوصاَ کانی­‌های رسی است. تعیین نوع کانی­‌های رسی با استفاده از XRD به آسانی امکان‌پذیر بوده، اما برآورد مقدار هر یک از آنها با استفاده از دیفراکتوگرام­‌های XRD، به دلیل فاکتورهای متعدد مؤثر در شدت پیک‌های حاصل از کانی­‌ها، نسبتاَ پیچیده است. هدف از این مطالعه علاوه بر شناسایی کیفی کانی­‌های سیلیکاتی و تبخیری، تحلیل کمی کانی­‌های رسی با استفاده از روش جدید نسبت شیب‌ها که تاکنون برای خاک به کار نرفته است. 

دکتر گلناز جوزانی کهن استاد مدعو دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران، مباحثی را در رابطه با؛ آشنایی با کانی‌های رسی (تعاریف و طبقه‌بندی‌ها، شرایط تشکیل، کاربردها و مشکلات ناشی از حضور انواع رس‌ها، روش‌های متداول شناسایی، مبانی مقدماتی پراش پرتو ایکس، استخراج بخش رس از نمونه و نحوه انجام آماده‌ سازی‌های ویژه و مقایسه، تجزیه و تحلیل طیف‌های حاصل از آماده سازی‌های ویژه و نهایتاً تشخیص کیفی نوع رس را مطرح کرد.

ارسال نظر

    • نام و نام خانوادگی
    • پست الکترونیک
  • متن پیام